آرایشی, بهداشتی, پوست, زیبایی, سلامتی

لوازم آرایشی و آرایش سالم

مقاله لوازم آرایشی و آرایش سالم از فروشگاه اینترنتی بدلیجات و زیورآلات شیکزی.

لوازم آرایش شامل انواع کرم ها ، لوسیونها ، عطرها ، اسپری ها ، پودرها ، رژ لب ، لاک ، لنزهای رنگی ، رنگهای مو ، ژل مو ، دئودورانتها ، مواد آرایشی چشم و…هستند که به منظور بهبود وضعیت ظاهری پوست ، ابرو ، مو ، چشم و یا خوشبوتر کردن صورت وبدن استفاده می شوند. استفاده از لوازم آرایش قدمت تاریخی دارد.تاریخ آرایش به مصریان قدیم میرسد که برای مراسم مذهبی از عطریات ومواد آرایشی استفاده می کردند.

خطرات استفاده از مواد آرایشی چیست ؟
۱- حساسیت پوستی :
ممکن است پوست به مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی واکنش بدهد.این واکنش ممکن است به شکل قرمزی،خشکی پوست یا خارش پوست وتورم باشد.واکنش های حساسیتی قابل پیش بینی نیستند وحتی ممکن است با مواد آرایشی بهداشتی گران قیمت هم رخ بدهند.اگر مواد آرایشی بیشتر از۶ ساعت روی پوست بمانند احتمال ایجاد حساسیت پوستی بیشتر می شود.

یک توصیه شایع قبل از مصرف لوازم آرایشی جدید از قبیل کرمها ولوسیونها تست کردن آن روی پوست سمت داخل بازو است که می تواند روش مفیدی باشد ودر صورت ایجاد قرمزی وخارش بهتر است آن ماده روی پوست صورت استفاده نشود ولی البته این روش کمک کننده است ولی قطعی نیست به این معنا که عدم وجود واکنش در پوست دست نشانه این نیست که قطعا در پوست صورت هم واکنش رخ نخواهد داد.به علاوه گاهی پس از مدتی مصرف پوست نسبت به یک ماده حساس شده و واکنش می دهد.

۲- سرطان زایی :
برخی مواد موجود در برخی لوازم آرایشی بی کیفیت مثل سرب ویا آفلاتوکسین که سمی است که توسط قارچهایی که در لوازم آرایش مانده تولید می شود سرطانزا هستند.توصیه می شود که حتما از لوازم آرایشی که دارای مجوز وزارت بهداشت باشد لوازم آرایشی را طبق تاریخ مصرفشان استفاده کرده ودر صورت عدم مصرف پس از منقضی شدن باقی مانده را دور بریزید.

۳- عفونتهای پوستی :
لوازم آرایشی یکی از دلچسب ترین مکانها برای رشد میکروبها هستند.انواع باکتریها وقارچها روی لوازم آرایشی رشد می کنند و می توانند باعث ایجاد عفونتهای مختلف پوستی یا جوش ، قارچ پوستی و… شوند.
۴- بسته شدن منافذ پوست :
همچنین جلوگیری از کلاژن سازی در اثر استفاده دراز مدت از لوازم آرایشی رخ می دهد که باعث پیری زودرس پوست می شوند.

چند نکته مهم در مورد نحوه استفاده از لوازم آرایش :
۱- حتما به داشتن آرم استاندارد ویا مجوز وزارت بهداشت در موقع خرید لوازم آرایش دقت کنید.
۲- روی اکثر محصولات تاریخ مصرف درج شده است که معمولا به شکل یک قوطی باز شده است که یک عدد روی آن درج شده که نشان می دهد پس از باز کردن درب آن تا چه مدت می توانید از آن محصول استفاده کنید.
۳- مثلا روی اکثر کرمهای ضدآفتاب وآرایشی عدد ۶M درج شده که نشان میدهد تا ۶ ماه پس از بازشدن قابل استفاده هستند.
پس از انقضای تاریخ مصرف مقدار باقی مانده را دور بریزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *